8 erény tana - a Jólét tana
Kiemelt ..
Gömbszimbolika - Az örök fejlődés kozmikus útja
https://embers-eg.webnode.hu/news/buddha-14-figyelmeztetese/
https://embers-eg.webnode.hu/news/a15-dolog-amit-a-boldog-emberek-maskeppen-csinalnak/
https://embers-eg.webnode.hu/news/felho-com-gyogyito-ero-a-lelek
https://embers-eg.webnode.hu/news/ritkan-latott-kepek-a-shaolin-szerzetesek-edzeseirol/
Kapcsolódó link:
https://embers-eg.webnode.hu/
https://embers-eg.webnode.hu/
https://embers-eg.webnode.hu/
https://embers-eg.webnode.hu/
https://embers-eg.webnode.hu/
https://embers-eg.webnode.hu/
8 erény tana
A nyolcas szám nagyon fontos a kínai filozófiában. A kínai nyelvben a “nyolc” és a “jólét” szó kiejtése szinte azonos, és a spirituális kínai nép számára a nyolc erény követése hagyomány.
A buddhizmus tanításaival számos hasonlóságot mutató nyolc erény fontosságuknak megfelelően a következő:
1. Gyermeki jámborság
A legfontosabb erény a nyolc között, ez az eredete minden jó cselekedetnek. Egy ember gyermeki jámborság, kedvesség, szelídség nélkül olyan, mint egy fa gyökér nélkül. A jótékonyság otthon kezdődik, és ez igaz jótékonyság. Ha egy személy nem képes jó lenni a szüleihez, akkor valószínűleg minden más jó dolog, amit tesz, nem valós vagy hátsó szándék áll mögötte. A Tao hívei sokszor kívánják azt, hogy Zeng-Zi gyermeki szívét birtokolhassák. Zeng-Zi Konficiusz tanítványa volt, egyike a négy konfuciánus szentnek és híres volt a gyermeki jámborságáról.
2. Testvérség
A testvérség a testvérek között meglévő gondoskodás, egymás iránti törődés. A testvérek egy fedél alatt nőttek fel, sok tapasztalatot éltek meg együtt, sok mindenen mentek együtt keresztül, legyen szó nehézségről vagy boldogságról. Ezért a testvérek szoros kapcsolatban vannak egymással. Ha az idősebb testvér nagylelkű és elnéző a fiatalabbal, akkor a testvéri szeretet és a család harmonikus és virágzó.
3. Hűség
Amikor bármilyen feladatot végzünk, igaznak és őszintének kell lennünk. A feladatnak ésszerűnek és törvényesnek kell lennie és annak elvégzése érdekében pártatlanul meg kell tennünk mindent, ami tőlünk telik. Nem szabad hamis nyilatkozatot tennünk, amikor jelentést készítünk vagy beszélünk. Azáltal, hogy igazak vagyunk, nem félünk megmutatni azt embertársainknak. Nem csinálunk semmilyen szégyenletes dolgot, így egyenes és becsületes emberek lehetünk. Hűségesnek kell lennünk, hogy képesek legyünk lelkiismeretesen szembenézni Istennel vagy az istenségekkel, az országgal és a társadalommal, a szülőkkel és a házastársunkkal.
4. Bizalom
A “bizalom” szó jelentése: hit a másik emberben és szavaiban. Az üzletben vagy a karrierben megélt siker vagy kudarc is a bizalmon alapul. Van egy mondás: “A szó nem vész el.” Ez azt jelenti, hogy amit kimondtunk, nem tehetjük ki nem mondottá. Ha meg akarjuk nyerni a bizalom és a tisztelet erényét, akkor meg kell tartanunk a másoknak tett ígéreteinket, és komolyan kell vennünk azok teljesítését. Meg kell lennie a szó és a cselekvés közötti egységnek. Ezeket megtartva a bizalom erénye.
5. Udvariasság
A finom és udvarias viselkedés jelzője. Ha udvariatlanok vagyunk, egyrészről megalázzuk magunkat, másrészt pedig elveszítjük mások tiszteletét is. A státuszunkat és személyiségünket udvariassággal tudjuk kifejezésre juttatni. Aki udvarias, sokkal inkább lesz szerény és becsületes is, lévén udvarias az idősebbekkel és jóindulatú a fiatalabbakkal. Ha másokkal udvariasan bánunk, mások is így bánnak velünk. Ne csináljunk semmi olyat, ami tisztességtelen. Konfucius mondása: “Ne láss rosszat, ne hallj rosszat, ne mondj rosszat és nem teszel rosszat.” E négy tiltás betartásával az udvariasság erénye elérhető, ezek nélkül viszont a világ totálisan rendellenesé válik. Ezért legyünk figyelmesek, ugyanakkor mutassunk tiszteletet és szeretetet mások felé. Így szilárd és egészséges lesz a jellemünk.
6. Igazságosság
Igazságos és egyenes cselekvést jelent. Bármit teszünk, tetteink legyenek mindig összhangban lelkiismeretünkkel. Bár vannak kísértések körülöttünk, határozottan ki kell állnunk az elveink mellett. Bármire is vágyunk, csak helyes forrásból szerezzük be azt. Ha vagyonunkat gátlástalanul mások érdekeit megsértve szerezzük meg, előbb vagy utóbb meg kell fizetnünk érte. Ezért egy kiváló ember nem vágyik ebül szerzett vagyonra, hanem nagyvonalúan segít a rászorulókon, enyhítve ezzel szomorúságukat. Ezáltal nem csak tiszteletet érdemel mások szemében, hanem kivívja ősei becsületét, és jó példát mutat a leszármazottaknak.
7. Becsületesség
A becsületesség azt jelenti, tisztán és egyenesen cselekszünk. Egy becsületes embernek nincsenek önző vágyai és rossz gondolatai. Nem tesz olyan dolgokat, amelyek ellenkeznek a lelkiismeretével,. Őszinte a barátaival, felelősségteljes személy, pénzügyi kérdésekben lelkiismeretes és aprólékos. Egy egyenes úriember nem keresi az érzéki örömöket sem. Integritásunk, sértetlenségünk fenntartása érdekében nagyobb önfegyelmet kell gyakorolnunk.
8. Szégyen hiánya
Mindenkinek van szégyellni valója. Az a személy, aki megérti ezen erény lényegét, őszinte és igazságos lesz tetteiben. Ha valaki nem ismeri ezt, valószínűleg nincsenek összhangban a tettei és gondolatai. Szem előtt kell tartanunk, hogy a beszédünkben, cselekedeteinkben és gondolatainkban tartózkodjunk a romlottságtól. Kerülnünk kell azokat a dolgokat, amelyek gyanút keltenek, ezáltal szégyent hoznak ránk, végül tönkreteszik a család hírnevét is.
A gondolataink a jó vagy balszerencsénk vetőmagjai. Ha rosszak, akkor a nyolc erény tanának megfelelően kell orvosolnunk őket. Ha elveszítjük az emberségünket, valójában nem vagyunk jobbak az állatoknál. A gyermeki jámborság és a testvériség az emberség alapja, először ezeket kell gyakorolnunk. Ha engedelmesek vagyunk és visszaszerezzük gyermeki jámborságunkat, az istenségek és a körülöttünk lévő emberek tisztelni fognak bennünket. Ha a többi erényt is gyakoroljuk, hozzájárulunk ahhoz, hogy ne legyen több bűncselekmény és gonosz cselekedet.
Téma: 8 erény tana - a Jólét tana
Nincs hozzászólás.