Stellarium - virtuális séta a csillagos égen
Kiemelt..
Ember's-Ég - A Skorpió Egyéniség Megszállottsága
Világos(s)Ág - A Magyar nyelv elfe(le)dett múltja
MAG VAGYOK - KI A MAG ÉS KI A MAGAM? - MAGVAS SZER
Előzmény..
Világos(s)Ág - Holló és Skorpió
Keletport - Hazatérhet Jordániába a bibliai kor legfontosabb lelete
Posta Imre archívum - A HUN piramis titka
Tények erődje - A titokzatos ősnyelv...
A magyar nyelv fontossága és számunkra kiemelkedő jelentősége
Csillagszeme - DOBOGÓKŐ ÉS AZ IDŐJÁRÁS HADVISELÉS
Pap Gábor - Kezdetben vala az Ige - Anyanyelvünk, a teremtõ ige mûködése
Csillagszeme - CSILLAGOK KÖZÉ 1 - 2
Csillagszeme - 2014 OKT 23 - FÉNY A SÖTÉTSÉG ELLEN
Csillagszeme - Antares+Cygnus+Soyuz és a béke vagy vége
Jézus üzenete - 2014. július 5. Egy erdélyi prédikátor átélése…
Csillagszeme - Könnyező szentek üzenete
Molnár V. József - A Tejút szentjei
Tóth Bálint előadása - A Mátrix-trilógia elemzése 1-2 (Nézd meg mielőtt leszedik a megosztókról!)
2012 blogol.hu - Okkult szimbólumok hétköznapjainkban III.
Csabavezér - A Szíriusz hajnala
Visz a víz sodor - Idők jelei a végső időben
Kapcsolódó link..
Világos(s)Ág - Marduk (Nibiru)
Paksi Zoltán - A Holló csillagkép titkai
Újföldklub - Magyar nyelvű Maja naptár dekóder
Kisfaludy György & Pody - Időfizika (Tata-2004)
Asztrológiai szimbólumok időfizikai jelentése
Hatodik Napon - SÖTÉT LÓ ÉS HALÁSZAT
Villás Béla - Szimbólumok, formák, amulettek, tetoválások, testékszerek hatása életünkre
Paksi Zoltán - Ősi magyar csillagbölcsesség, égi utak csillagüzenetei
Hatodik Napon - 777 és a kozmikus ember
Hatodik napon - g-I-b-SON : ELJÖN A KIRÁLYSÁG
Pap Gábor - Kezdetben vala az Ige - Anyanyelvünk, a teremtõ ige mûködése
Kisfaludy György & Pody - Időfizika (Tata-2004)
Ingyenes háromdimenziós szoftverrel a csillagok mozgását követhetjük valós időben, lassítva, illetve gyorsítva. Beállíthatjuk, honnan nézzük az ágboltot és meghatározhatjuk magát a látványt: csillagképeket, csillagövi jegyeket, bolygókat jeleníthetünk meg. Adatbázisában 600 000 csillag található.
A Stellarium 11.1 Magyar verziója innen letölthető ingyenesen..
Az élethű égboltszimuláló program bárki számára elérhető közelségbe hozza az éjszakai ég csodáit. Cikkünkben bemutatjuk a nemrégiben megjelent változat újdonságait.
(A program 0.5.1 verzióját a Meteor folyóirat 2004/3-as számában már bemutattuk olvasóink számára, ezért cikkünkben elsősorban az újdonságokra kívánjuk helyezni a hangsúlyt.)
Az égbolt szépségei iránt érdeklődők, ha csillagtérképet keresnek, ma már számos az internetről letölthető planetáriumprogram közül választhatnak. Ezek közül néhány fizetős, de több ingyenesen is elérhető. Ezek közül az egyik leglátványosabb égbolt-megjelenítő funkcióval a Stellarium nevű szoftver rendelkezik.
A program továbbfejlesztett verziójának csillagkatalógusa több mint 600 ezer csillagot tartalmaz, amely (újdonság a 0.9.0 verzióban) további katalógusok feltelepítésével 210 millióra növelhető. A szoftver képes megjeleníteni a csillagképeket és az azokat illusztráló ábrákat, a bolygókat és azok holdjait, illetve tartalmazza a legfényesebb csillaghalmazok képeit is (ezek nagyítás során érhetők el).
A magyar nyelven is elérhető szoftver igen jól kezelhető: a csillagtérkép és a legfényesebb objektumok tetszőlegesen nagyíthatók, néhány kattintással elő lehet hívni az égi koordináta-rácsokat, be- és kikapcsolható a felszín, a légkör és az égtájak. A keresés funkció magyar nyelven is működik.
A Stellarium számos olyan plusz funkciót kapott, amely különösen érdekessé teszi azt. Beállítható, hogy a csillagképek milyen kultúrkör szerint kerüljenek betöltésre. Így a kínai, egyiptomi és polinéziai mellett most már az észak-amerikai indián kultúrák által alkalmazott csillagkép-ábrázolás is megjeleníthető.
Új és igen látványos funkció, hogy a szoftver a Ctrl+G billentyűkombináció lenyomása után a kiválasztott bolygóra „repül”, így megtekinthető az adott bolygóról látható esti (és nappali) égbolt is.
A Stellariumot a szerző a testreszabhatóság miatt kedvelte meg a leginkább: kiegészítőként számos panorámakép, illetve előre elkészített parancsfájl tölthető le a szoftver honlapjáról. Míg a horizont képét meghatározó panorámaképek segítségével a megjelenítést tehetjük teljesen egyedivé, addig a parancsfájlok események „felvételét” és későbbi automatikus lejátszását (pl. hold- és napfogyatkozások, fedések) teszik lehetővé. Az alábbi képek a panorámaképek változatosságát illusztrálják.
A marsi égbolt a Spirit szemszögéből, a Husband Hillről nézve
A szoftver Windows mellett Linuxon és Max OS X-en is fut. A honlapon részletes angol nyelvű dokumentáció segíti a felhasználók munkáját.
Összességében a Stellarium jó választás nemcsak a csillagászat iránt kezdő érdeklődést mutatók számára, hanem azoknak is, akik látványos csillagászati prezentációt, bemutatót kívánnak tartani.
Téma: Stellarium - virtuális séta a csillagos égen
Nincs hozzászólás.